Jak začít s kolem a nebát se?

Jak začít s kolem a nebát se?
18. 3. 2020

O tom, že jízda na kole je zdravá a má pozitivní vliv nejen na kondici, ale i na psychiku, už dnes nikdo nepochybuje. V současné situaci se kolo (spolu s koloběžkou, chůzí nebo během) jeví i jako nejbezpečnější dopravní prostředek, když už musíte do práce.  Mnozí z vás ale v městském provozu teprve začínají jezdit a možná mají i trošku strach. Dnes ho zkusíme rozptýlit a přidáme i několik rad pro ty zkušenější. A nezapomínejte prosím na roušku a v případě sdíleného kola i na rukavice. 

Pokud na kole ve městě začínáte, jděte na to postupně. Skočit nohama (resp. kolama) rovnou doprostřed dvouproudé křižovatky by vás mohlo trochu vylekat. Začněte třeba kratší vyjížďkou o víkendu a vezměte to klidnými ulicemi. Ptáčci cvrlikají, sluníčko svítí – žádná věda, že? Pojďme na další stupeň – cestu do práce. Klikněte na mapu Prahou na kole (funguje i pro většinu velkých měst), zadejte start a cíl a zvolte nejlehčí „zelenou“ variantu. Možná bude trochu delší, ale za to povede třeba parkem. Klídek? Můžeme přestoupit na trasu s více auty. Zatím radši vyberte jednoproudou silnici a v ideálním případě si ji projeďte o víkendu, kdy bývá slabší provoz.

Tip: Držte se cest, kde obecně jezdí více cyklistů. Řidiči tu s nimi více počítají.

 

Až se osmělíte a budete jezdit sami i v hustém provozu, vždy se vám budou hodit tyto zásady:

Nelepte se k okraji

Že máme jezdit vpravo neznamená brousit obrubník nebo parkující auta. Bezpečnější je právě opak – nechte si mezeru tři čtvrtě metru až metr od kraje – nevjedete do kanálu, předmětů na krajnici a hlavně vás neohrozí nečekané otevření dveří zaparkovaného auta. Zpoza zaparkovaných aut taky může někdo nečekaně vyběhnout. Ještě dál od kraje – středem jízdního pruhu – jezděte na kruhových objezdech, v úzkých místech a všude tam, kde vás auta nemohou bezpečně předjíždět.

Tip: Ukázalo se, že čím dál od okraje jedete, tím větší je vzdálenost, ve které vás auta předjíždějí.

Jezděte čitelně

Ukazujte. Když všichni ví, že budete odbočovat, a tak vám na to dají víc času i místa. Cyklista má sice povinnost ukazovat jen před křižovatkou, ukazujte ale radši vždy, když měníte směr (z pruhu do pruhu, předjíždíte apod.). Vždycky se přitom ohlédněte. A jestli máte zablokovanu krční páteř, pořiďte si zpětné zrcátko.

Odbočení vlevo

Obávaným manévrem jízdy na kole v provozu je odbočování vlevo na křižovatce. S přehledem to zvládnete následovně:

1. ohlédnete se

2. ukážete

3. zaberete si pro sebe pruh, jedete prostředkem (stále ukazujete, auta jedou za vámi)

4. pozor, dáte přednost protijedoucím vozidlům (klidně zastavte při levém okraji svého pruhu, stále ukazujte)

5. když protijedoucí auta odjedou, odbočíte

Tip: Pozor na odbočování přes koleje. Ty zvlášť za mokra kloužou. Přejíždějte je pokud možno rovně a čím víc nakolmo, tím líp.

Svézt se není ostuda

Nenechte se odradit obtížnými úseky, které možná vaši cestu protínají. Překonejte je „MHDéčkem“. Metro i vlaky jsou kolům přizpůsobené už dávno, na palubu vás s kolem zdarma vezmou všechny pražské přívozy a dokonce i některé tramvaje (viz tramvajové výtahy).

Jděte do toho s dobrou náladou

A je to. Možná to pro vás bude ze začátku nezvyklé, ale na kole všeobecně platí, že čím více asertivity (nikoli agresivity) projevíte, tím bezpečnější budou vaše cesty. A nezapomeňte na úsměv. Usmívejte se na řidiče i ostatní cyklisty – vždyť jízdou na kole prospíváte sobě i svému okolí!

Mnoho dalších rad najdete v seriálu „Jezdíme v provozu” na portálu Prahou na kole.

Cyklostezka, cyklopruh, cyklotrasa – po čem to jedu?

Cyklostezka, cyklopruh, cyklotrasa – po čem to jedu?

Abyste věděli, jak se máte na kole chovat, a jaké chování můžete očekávat od ostatních, musíte také vědět, po jakém typu komunikace zrovna jedete. Udělejme si v tom pořádek.  …
Brněnský cyklozaměstnavatel: Kola a mikroskopy

Brněnský cyklozaměstnavatel: Kola a mikroskopy

Thermo Fisher Scientific v Brně vyrábí špičkové elektronové mikroskopy a spektrometry. Technologické centrum firmy je největší výrobou elektronových mikroskopů na světě a navazuje na dlouhou tradici, kterou tento obor v…
Účastníci výzvy Do práce na kole v Praze společně posnídali na Náplavce 

Účastníci výzvy Do práce na kole v Praze společně posnídali na Náplavce 

Banán, mandarinka, káva, nová cyklomapa od pražského magistrátu, ale hlavně setkání s dalšími nadšenci pro udržitelnou dopravu. To byla první z letošní série snídaní pro účastníky výzvy Do práce na…
Výzvu pořádá
auto*mat
Generální partner
GLS
Národní partneři
Mediální partneři
Pod záštitou