Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 10 ambasád a zástupci OSN

Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 10 ambasád a zástupci OSN
20. 5. 2021

V Praze se opět po roce sejdou vyznavači a vyznavačky jízdního kola, aby přitáhli pozornost k městské cyklodopravě a zdůraznili její význam. A jak jinak než přímo v sedle během naší Světové cyklojízdy v Praze, která odstartuje ve čtvrtek 3. června na Světový den jízdního kola. Jízdy se poprvé zúčastní i zástupci OSN a zaměstnanci a velvyslanci 9 ambasád v Praze. Další tři nás budou podporovat na dálku. Akci zaštítil a zúčastní se jí i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Za posledních 135 let se na principu jízdního kola prakticky nic nezměnilo, ale až v posledních letech se stává jedinečným prostředkem k udržitelnému rozvoji měst a také symbolem aktivního a zdravého životního stylu. Městská cyklodoprava je levná, rychlá a praktická forma mobility, kultivuje veřejný prostor a dokonce prospívá místnímu podnikání (1, 2, 3). S nulovými emisemi bojuje s klimatickou změnou a znečištěným ovzduším. Zdravotní benefity má tak nejen pro cyklisty, ale i všechny obyvatele měst. To zatím chápou mnohem lépe na západě než u nás. Současná pozice cyklistiky v Praze, resp. Česku – i přes viditelné zlepšení – stále není ideální. A i proto v AutoMatu pravidelně pořádáme velkou cyklojízdu Prahou.

“Cyklojízdou chceme zároveň připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury a také, že je součástí cílů udržitelného rozvoje SDG’s Organizace spojených národů, jejíž pražská kancelář naši jízdu oficiálně zaštiťuje,” říká jeden z hlavních organizátorů z AutoMatu Michal Lehečka.


Kolem proti covidu

Důležitost cyklodopravy nečekaně podrthla i stále probíhající koronavirová krize. Co nejvíce lidí na kolech znamená úlevu MHD a nižší šance pro šíření viru. Mnoho měst po celém světě proto začalo velmi rychle podporovat a preferovat městskou cyklistiku (stavět “pop-up” cyklostezky, dotovat servis kol apod.). Řada z těchto opatření se ale natolik osvědčila, že už zůstanou natrvalo. Proto AutoMat už v květnu 2020 nabídl pro inspiraci obsáhlou rešerši aktuálních opatření a koncepcí v ostatních světových metropolích od albánské Tirany přes Londýn a Paříž až po kolumbijskou Bogotu. V Praze k výraznějším podpůrným opatřením nedošlo, i přes to stoupl počet cyklistů o 30 až 67 % (4, 5) v porovnání s předpandemickým obdobím.


Doprovodný program

Ve spolupráci s Nadací partnerství chystáme také mezinárodní seminář “Cyklodoprava v době post/covidové”, kterého se zúčastní experti z celé Evropy a ke kterému se online můžete připojit i vy (registrujte se zdarma na auto-mat.cz/cyklojizda).

Cyklojízda je také symbolickým zakončením 11. ročníku výzvy Do práce na kole.


Trasa cyklojízdy

Zhruba 9 km trasa startuje v 18:00 v Centrálním parku na Pankráci. Hodinu a půl dlouhá trasa povede přes centrum města a skončí na Štvanici.


Ambasády

Pokud to aktuální protipandemická nařízení dovolí, cyklojízdy se zúčastní Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v České republice, Velvyslanectví Norského království v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Rakouské velvyslanectví v Praze,  Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Velvyslanectví Švédska v Česku.

Jízdu podpoří na dálku: Velvyslanectví Estonské republiky a Finské velvyslanectví v Praze.

Mimo ambasády se přidá několik zahraničních organizací se zájmem o udržitelnou mobilitu, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora či centrum OSN v Praze.

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda

 

Program Světového dne jízdního kola

čtvrtek 3. 6. 2021

9:00 – 15:00

Cyklodoprava v době post/covidové” – Mezinárodní seminář k rozvoji cyklistiky v evropských městech v době pandemie i po ní (@CAMP, FB event, www)
Seminář představí:

  • Trendy v rozvoji městské dopravy v době pandemie a po ní v českých a evropských městech
  • využití dat ze sčítačů a městských auditů pro rozvoj cyklodopravy v ČR i v zahraničí
  • rozvoj e-cargo logistiky a rozvážky cargo-koly a možnosti jejich dalšího rozvoje

Příspěvky přednesou např. zástupci Evropské cyklistické federace ECF, Norské ambasády v Praze, zástupci organizací z Německa, Nizozemska, Estonska, Slovenska.

18:00-20:00

Světová cyklojízda v Praze (FB event)
V úvodu akce bude v programu vyhrazen prostor pro krátké proslovy partnerů a zapojených ambasád a institucí.

 

úvodní foto: Foto: Kajetán Tvrdík

Odkazy:

  1. https://www.kolotipy.cz/2020/05/04/cyklopruhy-mohou-prospet-lokalnim-podnikum/
  2. https://www.dutchcycling.nl/images/downloads/Dutch_Cycling_Vision_EN.pdf
  3. https://www.bicycling.com/news/a32306169/bike-lanes-benefit-local-businesses-study
  4. https://zdopravy.cz/nouzovy-stav-pomohl-jizdam-na-kole-pocty-cyklistu-v-praze-stouply-az-o-60-51966/
  5. https://mestemnakole.cz/zpravicky/pocet-cyklistu-v-praze-stoupl-mezirocne-na-dvojnasobek/
Sousedské slavnosti Zažít město jinak představí Potulnou cykloporadnu. Už tuto sobotu 18. září

Sousedské slavnosti Zažít město jinak představí Potulnou cykloporadnu. Už tuto sobotu 18. září

V rámci letošního ročníku Zažít město jinak, sousedských slavností, které pořádáme již tradičně každou třetí zářijovou sobotu, jsme pro vás připravili interaktivní, zábavnou a především edukativní projížďku Prahou se zkušenými…
Cargo Bajkeři: Věříme, že současná i nadcházející generace bude brát bezemisní rozvoz jako nedílnou součást města

Cargo Bajkeři: Věříme, že současná i nadcházející generace bude brát bezemisní rozvoz jako nedílnou součást města

Česká firma 4AVS vyrábí už deset let nákladní elektrokola pro nejrůznější potřeby. Od roku 2018 provozuje pod značkou Cargo Bajkeři také přepravní službu. S Petrem Pokorným, jednatelem společnosti, jsme si…
Zářijová výzva Do práce na kole už po páté motivuje k pohybu i zájmu o životní prostředí

Zářijová výzva Do práce na kole už po páté motivuje k pohybu i zájmu o životní prostředí

Na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem. Zaříkadlo, které pravidelní účastníci a účastnice akce Do práce na kole znají nazpaměť. Ke klasické celokvětnové výzvě se pořadatelé ze spolku AutoMat rozhodli v…
Výzvu pořádá
auto*mat
Generální partner
GLS
Národní partneři
Mediální partneři