Minulé ročníky

Soutěž Do práce na kole už osmým rokem organizuje iniciativa Auto*Mat ve spolupráci s místními koordinátory. 

Historie soutěže

Popularita „Do práce na kole“ se rychle šíří do českých a moravských měst. Během uplynulých sedmi ročníků se mnohonásobně zvýšil počet účastníků, zapojených měst i ujetých a uběhnutých „zelených kilometrů“.

Do prvního ročníku soutěže se v roce 2011 v Praze a okolí zapojilo 1 025 účastníků rozdělených do 274 soutěžních týmů ze 181 firem a institucí. Dohromady se ujelo více než 318 tisíc „zelených“ kilometrů, tedy vzdálenost osmkrát kolem zeměkoule.

O rok později se jezdilo ve čtyřech městech (Praze, Brně, Liberci a Pardubicích), a napočítali jsme 2537 účastníků z celkem 829 týmů, kteří jezdili do 510 firem či institucí. Najeli více než 533 tisíc kilometrů, čímž by dokázali třináctkrát objet zeměkouli. Díky tomu, že nechali pro své cesty do zaměstnání auto v garáži, ušetřili 57 tun oxidu uhličitého. Jízdou na kole uspořili dva a půl milionu korun za benzín, opotřebení aut a poplatky.

Ročník 2013 byl v mnoha ohledech převratný a zcela nový, protože se do soutěže zapojili zaměstnanci a zaměstnavatelé z celkem jedenácti českých a moravských měst – z Prahy, Brna, Ostravy, Liberce, Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Jablonce, Pardubic, Jihlavy a Uherského Hradiště. Poprvé se tak jednalo o celorepublikovou akci. Do soutěže se zapojilo celkem 3 890 soutěžících složených do 1 327 týmů z 776 firem a institucí.

Do čtvrtého ročníku se přihlásilo 5 768 lidí z devatenácti českých a moravských měst, čímž narostl počet účastníků o třetinu oproti minulému roku. A díky tomu, že zvolili aktivní pohyb, spálili 40 gigakalorií.

V pátém ročníku šlapalo do práce na kole  7 280 lidí z 1 156 firem a institucí z čtyřiadvaceti měst. Kdyby všichni tito zaměstnanci jeli sami do práce autem, vyprodukovali by tím zhruba 212 tun oxidu uhličitého, 1 tunu oxidu uhelnatého a kila dalších látek poškozujících naše zdraví a životní prostředí.

V šestém ročníku soutěže čekala účastníky jedna velká změna. Do soutěže se mohli poprvé zapojit nejen cyklisti, ale i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti a longboardisti. Celkem se loňského ročníku účastnilo 10 800 cyklistů, běžců a chodců z 1 825 institucí z 27 měst ČR. Na kole ujeli přes 2 miliony kilometrů a po svých zdolali 161 535 km. Díky tomu se ušetřilo 85 kg  jemných prachových částic a 341 tun oxidu uhličitého.

Na jaře 2017 vyjelo a vyběhlo do sedmého ročníku 12883  soutěžících z 1 958 firem a institucí. Ti překonali 2,57 milionu šetrných kilometrů, i když nešlo jen o kilometry, ale především pravidelnost. Nejpilnější cyklisté v roce 2017 bydleli v Krnově, novém soutěžním městě. Z 21 pracovních dní se šetrně dopravovali devatenáctkrát. Nejvýkonnější byli reprezentanti Otrokovic, kteří ujeli průměrně 395 km za měsíc. Podrobné výsledky zatím posledního ročníku naleznete na samostatné stránce.

Generální partneři
Národní partneři
Za finanční podpory a pod záštitou
Mediální partneři