Hlavní výzvou sezóny bude 10. ročník tradiční akce Do práce na kole, který se uskuteční od 1. do 31. května 2020. Registraci pro týmy i jednotlivce otevíráme 1. března 2020. Výzvu každoročně pořádá spolek AutoMat.

Cílem Do práce na kole je motivovat co nejvíce lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze. Když lidé přestanou denně jezdit autem, zlepší tak nejen svou kondici, zdraví, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale přispějí i k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu.

Do práce na kole je týmová výzva pro všechny, kdo sestaví tým o minimálně dvou a maximálně pěti členech, a pravidelně spolu s kolegy dojíždí během května do práce na kole, koloběžce, longboardu, vozíčku, chodí pěšky nebo běhá.

V rámci výzvy se účastníci mohou zapojit hned do několika kategorií zaměřených na pravidelnost, délku jízdy aj. Zaměstnavatelé mohou bojovat o titul „Cyklozaměstnavatel roku“ i v kategorii „Nejlepší vnitrofiremní soutěž“. Smyslem Do práce na kole je totiž také přesvědčit zaměstnavatele, aby svým na kole dojíždějícím zaměstnancům vytvořili potřebné zázemí (stojany, sprchy, šatny…).

 

Jak na to?

1
Zaregistrujte se

Vytvořte se svými kolegy tým o 2 až 5 členech, od 1. 3. se zaregistrujte a vyplňte si svůj webový profil (pokud jste spíš individualisté, přihlaste se sami). Soutěžit můžete odkudkoliv v ČR, ale přihlásit se musíte pod jedním ze soutěžních měst. Nezapomeňte uhradit startovné.

2
Oblékněte si soutěžní triko

Pochlubte se originálním soutěžním trikem z biobavlny, využijte řadu slev, výhod a možnost vyhrát skvělé ceny. Přitom si vychutnejte dobrý pocit z toho, že se podílíte na podpoře rozvoje cykloinfrastruktury ve svém městě.

3
Jezděte, choďte nebo běhejte

Celý květen jezděte do práce a z práce na (elektro)kole, koloběžce, bruslích, vozíčku, longboardu nebo choďte či běhejte. Uvedené způsoby můžete během výzvy libovolně kombinovat. Například v pondělí a středu můžete jet na kole, v úterý jít pěšky, ve čtvrtek běžet a v pátek dorazit do práce na longboardu.

4
Zapisujte si jízdy a soutěžte

Cesty si zapisujte ve svém profilu nebo přes mobilní aplikaci – automaticky tak soutěžíte v kategorii Pravidelnost týmu. Zaměstnavatelé mohou bojovat o titul Cyklozaměstnavatel roku i v kategorii Nejlepší vnitrofiremní soutěž.

5
Sledujte výkony ostatních

V profilu uvidíte, jak jsou na tom vaši kolegové i soupeři.

6
Zajeďte s kolegy na kafe nebo do servisu zdarma

Využijte řadu „Akcí na triko“. Kafe nebo zmrzlina s kolegy po práci zdarma? Nebo dokonce servis vašeho kola? Ideální! Aktuální informace o Akcích na triko najdete na podstránce vašeho soutěžního města.

7
Vyhrajte ceny

V každém městě uspořádáme večírek s vyhlášením vítězů a předáním cen – nejlepší z vás si odnesou kola, koloběžky nebo vstupenky na kulturní a sportovní akce a možná i něco cennějšího – nové přátele. Vyhlašovat budeme i Cyklozaměstnavatele roku.

Soutěžní kategorie a pravidla

V letošním roce jsme vypsali tyto kategorie (podrobná pravidla pro každou kategorii najdete vždy v příslušném odkazu):

    • Pravidelnost týmů – je hlavní kategorií celé výzvy, ve které jde o to, aby celý váš tým v průběhu května jezdil/běhal/chodil do práce co nejčastěji (abyste byli zařazeni do slosování o věcné ceny, musíte absolvovat alespoň 66 % cest do práce a z práce). Více viz Podrobná pravidla.
    • Výkonnost pro dobrou věc – inovovaná kategorie pro okresní přeborníky, co si rádi dávají do těla a denně našlapají opravdu hódně kilometrů. Kilometry přepočteme na peníze a podpoříme charitativní projekty (podrobná pravidla).
    • Běhej pro dobrou věc – varianta výše uvedené kategorie pro dálkové chodce a běžce (podrobná pravidla).
    • Cyklozaměstnavatel roku – klání pro firmy, které ukázkově podporují své zaměstnance v šetrné dopravě do práce (na kole, během či pěšky). Tuto soutěž vyhlašuje každé město zvlášť, ale zároveň odměňujeme i jednoho nejlepšího z celé republiky (podrobná pravidla).
    • Cykloměsto roku – hodnotíme zapojená města na základě podrobného dotazníku zohledňujícího ukazatele podmínek pohybu a pocitů cyklistů, běžců a pěších v zapojených městech. Cykloměsta roku 2020 budou vyhlášena v průběhu června (podrobná pravidla).

Každé město si může pravidla lehce obměnit, proto se podívejte, v jakých kategoriích se soutěží právě u vás.Pokud budete mít i přesto dotazy týkající se pravidel, kontaktujte nás na kontakt@dopracenakole.cz.

Své cesty si prosím zapisujte do soboty 3. června do 23:59, abychom stihli vylosovat vítěze, nadepsat diplomy a zabalit ceny na závěrečné večírky.

Výzvu pořádá
auto*mat
Generální partner
GLS
Národní partneři
Mediální partneři
Pod záštitou