Často kladené dotazy (FAQ)

Narazili jste na nějakou komplikaci s výzvou Do práce na kole? Vzhledem k počtu ročníků a účastníků je dost možné, že podobný problém už někdo v minulosti řešil. Sestavili jsme proto pro vás soubor nejčastěji kladených dotazů a odpovědí na ně. Než nám napíšete mail, podívejte se prosím níže, jestli tu nenajdete odpověď. 

 

Připravili jsme pro vás také Často kladené otázky firemních koordinátorů (vše ohledně účasti organizace, faktur apod.).

 

Základní pravidla DPNK

(Pravidelnost, týmy, organizace, pravidla soutěží)

Je možné střídat způsoby dopravy do práce? Tzn. v pondělí na kole, v úterý běh, ve středu autobus a zbytek dojít pěšky?

Ano, je to možné kombinovat dle chuti. Pro každou cestu je v záznamu jízdy na výběr ikonka.

Do práce bych rád/a běhal/a, ale nikde jsem nenašel/la políčko, které mám vyplnit.

Jak jste se do práce dopravil/a, u každé jízdy označíte příslušnou ikonkou ve vašem profilu.

Je možné přihlásit se i ze zahraničí?

Ano. Jen je potřeba, abyste se registroval/a pod nějakou adresou v ČR (na tu adresu vám bude doručen i startovní balíček s tričkem – do zahraničí ho bohužel neposíláme). Můžete se například připojit k nějakému známému – kolegovi v ČR, připojit se k jeho týmu – a tričko by tak dorazilo na adresu jeho týmu. Jezdit a zaznamenávat jízdy (a tím pádem i soutěžit) pak můžete kdekoliv.

​Pokud někdo pracuje třeba jen dva dny v týdnu (např. na částečný úvazek – Po a Út), bude možno to někam poznamenat, aby se mu nepočítaly „chybějící jízdy“ za St-Pá, kdy nepracuje? A podobně, pokud bych měl/a dovolenou, bude možné to někde uvést, abych „neztratil/a“ dvě jízdy pro zmíněný den? A jak se vlastně výsledek vypočítává?

Ve dny, kdy do práce nepojedete, zakliknete políčko „žádná cesta“ v tabulce jízd (ta se zobrazí po začátku soutěže). Tyto dny se pak nepočítají pro výpočet procent pravidelnosti. Stejně tak je tomu s dovolenou – označte, že nejedete do práce vůbec.

Rád/a bych se dotázal/a, zda platí, že se mohou připočítat ke standardní cyklotrase domov-práce nějaké další denní jízdy.

Primárně se do soutěže započítávají kilometry z domu do práce a zpět (či přejezd mezi pracemi). Kvůli koronakrizi jsme ale více rozvolnili pravidla a vy si tak můžete zapisovat opravdu všechny své bezmotorové cesty dokonce i ve dnech, kdy ani nepracujete. Cílem je, aby se mohli zapojit i všichni ti, kteří v současnosti do práce necestují.

Mám podezřele nízkou pravidelnost, přitom jezdím a běhám, až se ze mě kouří!

Nebojte, je to jen zdání. Pravidelnost se totiž počítá podle vzorce, kde je v čitateli počet vašich reálně vykonaných jízd/aktivit a ve jmenovateli je počet všech potenciálních jízd/aktivit za celý měsíc. Jmenovatel se tedy nemění, čitatel – a tedy i procento pravidelnosti – s každou jízdou vzroste. Na konci měsíce bude vaše pravidelnost odpovídat realitě a vy o žádné procento nepřijdete. K dosažení 100% pravidelnosti musíte absolvovat alespoň 26 bezmotorových cest nebo aktivit.

Mohu se zúčastnit na elektrokole?

Ano. Elektrokola podporujeme – zvláště v kopcovitých městech mohou být opravdovým pomocníkem.

Kdy se bude hlasovat o Cyklozaměstnavateli roku?

Dotazník se v registračním systému objeví v druhé půlce května. Vy zatím můžete zjišťovat, jak vás váš zaměstnavatel v bezmotorové dopravě podporuje.

 

Registrace 

Kde v registraci si mám zvolit způsob, jakým se budu do práce dopravovat?

Způsob dopravy se zaškrtává přímo ve formuláři ve vašem profilu, kam se zadávají jízdy. U každého dne je možnost zvolit si příslušný dopravní prostředek.

Mohu se jako osoba nebo i tým zaregistrovat i samostatně nebo pouze pod hlavičkou zaměstnavatele?

Můžete se zaregistrovat i samostatně, stačí si organizaci prostě vymyslet.:)

Jsem student/ka a denně do školy dojíždím. Je soutěž pouze pro zaměstnance?

Není, zúčastnit se může každý.

Jsem sám a nevím, kdo by se mnou jezdil. Mohu se soutěže účastnit jako jednotlivec?

Ano, ale týmy o jednom účastníkovi nejsou zařazeny do týmových soutěží, takže hlavní soutěž „Pravidelnost“ se vás týkat nebude. Ale vězte, že do týmu můžete pozvat naprosto kohokoliv (rodinu, přátele…), nemusí ani jezdit na stejnou pobočku, reálně dokonce ani nemusí být ze stejného města (zvolili byste si jedno město společné). Parťáka do týmu také můžete najít ve facebookových skupinách DPNK pro jednotlivá města.

 

Systém Do práce na kole

(registrační systém, osobní profil a heslo, zapisování jízd, výsledky apod.)

Kam mohu zapisovat své jízdy? Kde najdu kalendář jízd?

Tabulka / kalendář jízd se vám zobrazí se začátkem soutěže ve vašem webovém profilu.

Zapomněl/a jsem své heslo. Jak mám postupovat?

Nechte si vygenerovat nové.

Nefunguje mi odkaz pro zapomenuté heslo, co mám dělat?

Zkuste to ještě párkrát znovu (nebo chvíli počkejte), zkontrolujte, jestli zadáváte správnou formu e-mailu (třeba máte více mailových adres) nebo zkontrolujte složku spamů. Pokud nefunguje ani jedno z toho, napište nám.

Nestihl/a jsem si zapsat jízdy z minulého týdne, je možné je nějak dopsat?

Dopisovat jízdy je možné 8 dní nazpět, to znamená, že například ve čtvrtek si můžete ještě zapsat jízdy z předchozího čtvrtka, ale ze středy již ne.

Jak si mám zapisovat jízdy/ běh/ chůzi/ cvičení atd., když je jich více nebo méně než dvě denně?

Můžete je sčítat i rozdělovat. Např. jednu 30km vyjížďku můžete rozdělit na dvě 15kilometrové. Tři cvičení/pohybové aktivity za den (např. 20 min jógy, 25 min posilování, 15 minut rotopedu) můžete rozdělit na dvě 30 minutové aktivity. Jde spíše o to, aby seděly celkové kilometry/minuty. A pozor, vždy se snažte mít vyplněné dvě kolonky (šipky) za den, abyste docílili co nejvyšší pravidelnosti (dvě šipky původně reprezentovaly cestu do práce a z práce, okolnosti se ale změnily).

 

Trička a nákrčníky

Zaplatili jsme startovné. Kdy a kam nám přijdou balíčky s tričky?

Vše o balíčcích a tričkách – termíny doručování a způsoby přebírání (vč. možné změny času doručení) najdete na stránce Trika.

Loni nám nepřišla včas trička, ale kolegům, kteří se hlásili ve stejnou dobu, ano

O některé velikosti triček a o nákrčníky byl loni několikanásobně větší zájem než o rok dříve, proto chyběly na skladech a museli jsme je nechat narychlo vyrábět. Všechny balíčky byly odeslány nejdéle v první půlce května.

 

Potíže s aplikacemi a nahráváním jízd

Pokud jste správně propojili aplikaci se systémem Do práce na kole (dpnk.dopracenakole.cz) a přesto se nemáte ve svém profilu zaznamenané jízdy, zkuste postupně tato možná řešení:

– nezapomeňte každou jízdu odeslat (návod na zapisování jízd),

– zkuste problematickou akci vícekrát, s časovým odstupem (ojediněle dojde k výpadku serverů),

– projděte si nastavení v aplikaci a zkontrolujte, že všechny údaje jsou správné (návod Jak na to),

– máte v systému více registrací (s jinými maily), jízdy se zapisují pod jiného uživatele → propojte aplikaci se správným účtem, nebo se ozvěte, napravíme to.

Do systému se mi nepropisují cesty nahrané přes aplikaci STRAVA. Co s tím?

Postupujte dle pokynů na www.dopracenakole.cz/aplikace#strava.

 

Obecné

Jak se přihlásím k odběru newsletterů?

Dobrá otázka! V newsletterech totiž často posíláme speciální nabídky partnerů, které jinde nenajdete. Pro nastavení odběru jděte do vašeho účastnického profilu, dejte „Změnit osobní údaje“ a dole zaškrtněte „Chci dostávat e-mailem soutěžní novinky, informace o akcích a pozvánky do dalších ročníků soutěže“.

Proč bych měl/a platit za to, že jezdím do práce na kole? Nedává mi to smysl.

Rozhodně nemusíte. Pokud ve městě nepoužíváte auto – děkujeme, za nás je cíl splněn. Proč se ale každým rokem hlásí k výzvě Do práce na kole stále více lidí a ještě za to platí? Tady je několik důvodů, které nám lidé uvádějí: 1. baví je to (vzájemné špičkování a hecování v týmu, společné akce, výlety, snídaně, statistiky, večírek…), 2. mají radost z originálního trička, které přímo vybízí k seznamování s ostatními, 3. cítí se součástí komunity vyznávající aktivní životní styl, 4. účast ve výzvě jim dodává motivaci nepolevit, 5. můžou vyhrát ceny a využívat nejrůznější slevové akce či akce úplně zdarma, 6. podporují tak AutoMat a hlásí se k jeho myšlence udržitelné mobility ve městech (podobně jako když si kupujete desky své oblíbené kapely nebo nosíte odznak oblíbené organizace), 7. pomocí anonymizovaných dat o svých trasách se chtějí podílet na zlepšování cykloinfrastruktury ve svém městě. Více o akci se dozvíte také v Závěrečné zprávě 2020. A jaký je váš důvod?

Výzvu pořádá
auto*mat
Generální partner
GLS
Národní partneři
Mediální partneři