Výzva Do školy na kole proměňuje okolí škol a přístup k udržitelné dopravě

Výzva Do školy na kole proměňuje okolí škol a přístup k udržitelné dopravě
11. 3. 2019

Od 1. března 2019 běží  registrace do druhého ročníku výzvy Do školy na kole, která je otevřena studentům od 13 let. Zapojit se tedy mohou základní, střední i vysoké školy. Účastníkem výzvy se může stát kdokoliv, kdo má chuť ukázat, že se dokáže po dobu května dopravovat do školy udržitelně. Není potřeba pouze jezdit na kole. Přihlášení mohou i chodit nebo běhat. Chůzi, běh či jízdu na kole lze během měsíce kombinovat.

Do školy na kole je týmová výzva pro všechny, kdo sestaví tým o minimálně dvou a maximálně pěti členech, a pravidelně spolu se spolužáky nebo pedagogy dojíždí na kole, chodí nebo běhá během května do školy. V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií zaměřených na pravidelnost, délku jízdy či kreativitu. Školy soutěží také o titul o Cykloškola roku. Odměňováni jsou studenti nejen po skončení výzvy, ale už během přihlašování losujeme šťastlivce, kteří získávají originální ceny.

Se školami v Auto*Matu spolupracujeme dlouhodobě. Pořádáme terénní programy pěšky i na kolech, vyhlašujeme výzvu Zelené kilometry, pořádáme Velkou studentskou cyklojízdu a školíme pedagogy. Přinášíme příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí.

Studenská cyklojízda

Studentská cyklojízda, foto: Jan Hromádko

Několik let také řešíme podněty od velkého množství škol, které se nám ozývají s problémem přebujelé automobilové dopravy, díky kterému vznikají nebezpečné dopravní situace v okolí škol.  V médiích byl tento problém nazván jako ,,mamataxi“. Většina rodičů vozí své děti do školy autem. Ke školám se blíží desítky aut a stovky studentů – ti všichni jsou auty ohroženi. Rodiče i děti jsou ve stresu a kličkují mezi sebou a auty hledajícími parkovací místa.  Nerespektují pravidla silničního provozu, rodiče zastavují, kde se dá, protože spěchají. Studenti kopírují dospělé a pokud uvidí, že dospělí nerespektují pravidla, nebudou je respektovat taktéž.

Zákazy a nařizování obvykle nefungují. Věříme, že motivační kampaně jsou jedním z nejefektivnějších nástrojů, protože vytváří pozitivní návyk, který vychází přímo od pedagogů a studentů. Z rozhovorů studentů vyplývá, že díky kampani Do školy na kole začali někteří ze zúčastněných jezdit do školy na kole pravidelně během celého roku. Často studenty motivují pedagogové nebo rodiče.

Studenti a studentky se mohou registrovat od 1. března do 30. dubna za částku 190 Kč. Ve startovním balíčku dostane každý účastník tričko z biobavlny nebo nákrčník, a tím pádem i šanci zúčastnit se spousty doprovodných akcí a využít akce a slevy od našich milých partnerů.

V případě, že má škola zájem o zapojení do Do školy na kole, kontaktuje prosím koordinátorku Petru Melingerovou na petra.melingerova@auto-mat.cz. Přihlásit školu může student, pedagog i rodič.

Více na informací na www.dopracenakole.cz/doskolynakole

Studenská cyklojízda

Studenská cyklojízda, foto: Štěpán Hon

Zářijová výzva Do práce na kole

Zářijová výzva Do práce na kole

Ani podzim nás nezastaví. Naopak! Chystáme pro vás Zářijovou výzvu Do práce na kole. Jezdit na bicyklech, běhat či chodit budeme od 16. do 22. září v rámci Evropského týdne…
Posílíte náš organizační tým? Hledáme fundraisera/ku

Posílíte náš organizační tým? Hledáme fundraisera/ku

Výzva Do práce na kole má za sebou už devátý ročník, ale hlavní organizátor – spolek AutoMat – oslaví své už dvanácté narozeniny.  Pro další rozvoj našich aktivit nyní hledáme…
Příběh vítězné Kataríny Hranaiové: Když cesta je cíl

Příběh vítězné Kataríny Hranaiové: Když cesta je cíl

Katarína Hranaiová z Plzně letos vyhrála ženskou výkonnostní kategorii Do práce na kole, navíc v novém republikovém rekordu. Přestože smyslem akce je především podporovat změnu životního stylu a dopravních návyků…
Výzvu pořádá
auto*mat
Generální partner
GLS
Národní partneři
Mediální partneři
Pod záštitou