Co se nám letos povedlo v Do práce na kole? - Novinky z AutoMatu

Co se nám letos povedlo v Do práce na kole?

Co se nám letos povedlo v Do práce na kole?
14. 11. 2022

Do práce na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem. To je už 12 let heslo výzev, které jako spolek AutoMat každoročně pořádáme. Jak se nám dařilo letos? Přinášíme malou vánoční rekapitulaci.

Do „vlajkové” Květnové výzvy Do práce na kole – AutoMat se zapojilo téměř 25 000  účastníků a účastnic z celé republiky. Ti se buď nechali vyhecovat k vyzkoušení udržitelných způsobů dopravy vůbec poprvé, nebo jako zdatní cyklisté, cyklistky a pěší chtěli poukázat na důležitost aktivní mobility pro naše města. Anonymizovanými daty navíc přispěli k identifikaci problematických míst městské infrastruktury.

V číslech to pak vypadá tak, že jsme v květnu společně ujeli, nachodili a uběhli skoro 6,3 milionu km – tedy vzdálenost jako víc než osmkrát na Měsíc a zpět. Tím jsme zároveň teoreticky ušetřili téměř 811 tun emisí CO2, což je zhruba takové množství, jaké absorbuje 811 stromů za 100 let. Další zelené kilometry a ušetřené tuny emisí pak přidaly tisíce lidí, kteří se přihlásili do Lednové a Zářijové výzvy Do práce na kole.

Nejde ale jen o rekordní čísla. Důležité je hlavně to, že naprostá většina účastnic a účastníků výzvy chce v udržitelné dopravě pokračovat i po zbytek roku.

Motivovali jsme také zaměstnavatele a v rámci speciální kategorie Cyklozaměstnavatel oceňovali to, když vám ve firmě umožní bezpečně si zamknout kolo, osprchovat se nebo když uspořádají společný cyklovýlet nebo workshop.

Sledujeme také rozvoj infrastruktury pro lidi na kolech a pěší v regionech. Odměnili jsme Cykloměsto roku Do práce na kole i v kategorii Cykloskokan Do práce na kole město, které učinilo za poslední dobu největší pokrok. Vítězové vyhráli exkurzi do Mnichova, kde se mohou inspirovat příklady z odborné praxe.

Žádná z výzev Do práce na kole by se nemohla odehrát bez aktivních místních i firemních koordinátorů, účastnic a účastníků, ale také bez našich dárců a dárkyň. Podpořit výzvu a dlouhodobé snahy spolku AutoMat o lepší města můžete na nakrmteautomat.cz.

Přečtěte si také o dalších úspěších AutoMatu v roce 2022 – třeba se sousedskými slavnostmi Zažít město jinak, s Laboratoří udržitelného urbanismu nebo se vzděláváním.

Namotivovat sebe nebo své blízké k udržitelné dopravě můžete také koupí nejvýhodnějšího poukazu do výzvy Do práce na kole 2023.

Díky!

Tip na udržitelný vánoční dárek: Startovné Do práce na kole 2023

Tip na udržitelný vánoční dárek: Startovné Do práce na kole 2023

Jak na Vánoce pomoci životnímu prostředí? Kupte dárek, který šetří emise. Navíc pomáhá k lepší kondici fyzické i psychické pohodě! Pořiďte poukaz na startovné do Květnové výzvy Do práce na…
Jak na cyklistiku v zimě? Co všechno se můžeme učit od Finů?

Jak na cyklistiku v zimě? Co všechno se můžeme učit od Finů?

Jak to, že navzdory mrazivým teplotám jezdí celoročně tak vysoké procentu Finů na kole? Přesně tuhle otázku si položil britský komentátor a autor knihy Bike Nation Peter Walker. Ve východofinském…
Cyklistika pozitivně mění a prodlužuje naše životy

Cyklistika pozitivně mění a prodlužuje naše životy

Děti podporujeme v tom, aby se hýbaly na čerstvém vzduchu. Lékaři nám radí jezdit na kole jako prevenci celé řady zdravotních potíží a nemocí. Cyklistika je jednou z věcí, které pomáhají na…
Výzvu pořádá
Generální partner
Národní partneři
Mediální partneři